Hlavne že splnil rozkaz

Autor: Jozef Antala | 8.9.2014 o 10:16 | (upravené 4.10.2014 o 8:42) Karma článku: 6,65 | Prečítané:  2194x

Nad týmto článkom som trocha váhal, nechcel som zasa písať o ruských vojakoch, čo zahynuli na Ukrajine. Nebude sa ale ani tak týkať samotných vojakov ako skôr myslenia ľudí, ktorých po sebe zanechávajú. Myslenia, ktoré sa z našej individualistickej spoločnosti už rýchlo vytráca.

Dňa 2. septembra zavesil istý Sergej Kozlov  na svoju stránku tragickú správu.

"Volal brat. Odkazal - jeho syna, mojho synovca priviezli do moskovskej nemocnice. Do konca života bude beznohým invalidom. Teraz je Krym náš, k***a"

Správa sa týkala Nikolaja Kozlova, príslušníka 31. brigády výsadkárov z Uljanovska, ktorá bola na jar nasadená na Kryme a v súčasnosti pôsobí v Rostovskej oblasti. Nebolo z nej jasné, čo sa chalanovi stalo, Sergej ale na základe debaty s bratom prišiel k záveru, že zranenie utrpel na Ukrajine.
Témy sa chytili novinári. Rádio Echo Moskvy, ktoré zbiera údaje o padlých ruských vojakoch získalo kontakt na Vsevoloda Kozlova, vojakovho otca. Zavolali mu, aby preverili pravdivosť tvrdenia a to,  čo si vypočuli ma dosť zarazilo. Akoby ho vôbec nezaujímalo, či jeho syna poslali protiprávne do zahraničia alebo nie. Nebudem radšej viac moralizovať nad myslením človeka, ktorého postihla tragédia, len ten rozhovor preložím.

Vsevolod Kozlov: Čo vám mám vykladať? Je vojak. Zložil prísahu a poctivo plnil rozkazy. A neušiel, nie je zbabelec, ako tí vaši tam... tí banderovci, čo sa ich celý čas zastávate. On neutiekol a nikoho nežiadal o pomoc. Chápete? Som na neho hrdý. Je ozajstný vojak. A keby sa mu stalo čokoľvek, budem mu pomáhať, podporovať ho a nikdy ho neopustím. Ani žena, ani ja. Sme naňho pyšní.    
Iné ste chceli počuť? Že budem vyplakávať? Nikdy v živote. U nás na Urale sme začali až za Putina žiť, ožívať. A vy v Moskve tam... u vás je to úplne iná krajina. Viete, prečo na Ukrajine nazývajú Rusov moskaľmi? Kvôli Moskve.  

Redaktorka: A nepoznáte nejaké podrobnosti? Čo sa vlastne Nikolajovi stalo?
V. Kozlov: Na vojne ste boli?
Redaktorka: Nie.
V. Kozlov: Viete si vôbec predstaviť, aké to je? Aké to je, keď z oboch strán lietajú Grady? Keď nám ostreľujú hranicu.... Ja neviem, kde bol. Najskôr asi na hranici. A nech už spravil čokoľvek, konal správne. Nezabúdajte, že plnil rozkazy. To je u vojaka to najdôležitejšie. Neušiel, nevykrúcal sa. Poslali ho, tak išiel.

___________________________________________________________

Zdroje

Sergejova správa

Rozhovor s otcom

Audio

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?